Chcete se naučit stavět weby na Divi? Zaujaly vás nekonečné možnosti tvorby?

Divi: Jak vytvořit patičku (footer) a použít ji na každé stránce

Dub 8, 2019 | Divi

Připravila jsem si pro vás návod, který vám určitě usnadní práci s Divi. Defaultní patičky nejsou moc pěkné a je škoda nevyužít i na tuto, často opomíjenou část, právě Divi šablonu. Nemá theme builder, proto je menu i patička v defaultu a nelze vzhled tak jednoduše měnit. 

Patička je důležitá část každé webové stránky, proto je důležité ji neodfláknout, ale věnovat ji zvýšenou pozornost tak, jako všem sekcím na webu.

Co má správná patička obsahovat?

Vzpomínáte si na časy, kdy patičky webů obsahovaly samé externí odkazy? Kdysi se to dělalo kvůli SEO (optimalizaci pro vyhledávače), dnes má patička ale úplně jiný smysl. A přiznám se, že jsem to dělala taky. Joo.. ta krásná doba, kdy stačilo trošku zaspamovat a můj web vyletěl na první pozici ve výsledcích vyhledávání : ). Dnes je to mnohem těžší. Vraťme se ale k tématu, co by měla patička obsahovat?

  • Kontakt – jméno, příjmení (nebo společnost), e-mail, telefon, odkaz na kontaktní formulář, fakturační adresa, mapa.
  • Pracovní doba – kdy mohou návštěvníci webu očekávat, že jim zvednete mobil? V případě kamenné pobočky je informace o otevírací době nutné.
  • Odkazy na stránky na webu (v případě rozsáhlého portálu mapa webu).
  • Odkazy na skryté stránky (které nemáte v menu – běžné je to pro affiliate program, volná pracovní místa,  rubriky v blogu a podobně).
  • Sociální sítě – odkazujte na všechny sociální sítě, které máte.

Dále záleží jaký máte web, čemu se věnujete. Do patičky můžete vložit přihlášení k newsletteru, vyhledávací okénko, štítky, nejnovější články, logo a popis vaší značky nebo claim, a další. Hlavní je uspořádat obsah tak (nejlépe do 3-4 sloupců), aby byl přehledný a stručný.

Přejdeme k samotnému návodu: Jak vytvořit globální sekci pro footer v Divi a vložit jej do každé stránky na webu

 Jaké má toto řešení výhody? Jednoduše si nastylujete patičku z jednoho místa a když něco chcete přidat / odebrat / upravit, děláte to z jednoho místa – změny se projeví na každé stránce. Nemusíte tedy používat běžnou sekci a dlouze ji upravovat na každé stránce.

Co budeme potřebovat? 

Zakoupenou Divi šablonu a nainstalovanou odvozenou šablonu (child theme).

Co budeme upravovat? 

Upravovat budeme .PHP, přes Vzhled > Editor. Změny v .PHP nikdy neděláme jinak (myšleno přes Divi > Nastavení šablony), protože při nové aktualizaci bychom ztratily všechny změny.

Jak vypadají nastylované patičky?

Prvním příkladem je můj web (skrolujte nakonec této stránky) a další, viz například web amongus. Design si můžete přizpůsobit tak, jak sami chcete.


1.Přhlašte se do administrace svého webu a přejděte do Divi > Knihovna Divi 

2. Poté klikněte na Přidat nové

3.Vyplňte název (já jsem si to vyplnila jako Global footer)

4.Nastavte typ rozvržení Sekce

5.Stiskněte Odeslat

6. Teď se vám zobrazí, jak jste zvyklý, Divi editor. Já vždy stavím ve Visual Builderu (“Stavět na frontě”). Nyní je část, kdy si tuto sekci upravíte jak je libo.

7.Když máte hotovo, nezapomeňte si to uložit.

8. Teď je ta zajímavější část, vraťte se do Divi > Knihovna Divi > klikněte na Upravit u nově vytvořené sekce pro patičku a teď nás bude zajímat identifikace (ID) stránky.

Je to číslo v URL adrese, např:https://nazev-domeny.cz/wp-admin/post.php?post=1232&action=edit

Číslo 1232 je ID stránky. Samozřejmě každý z vás to ID budete mít jiné.

9.Tuto stránku mějte otevřenou, za chvíli se k ní vrátíme, a pravým tlačítkem myši klikněte na Vzhled > Editor. 

10.Musíte mít nastavenou Child šablonu. Přejdeme do sekce funkctions.php a hledáme:

function dl_custom_footer() {

Pokud to tam nemáte, jednoduše vložte následujícíc snippet:

<script src="https://gist.github.com/hedvigan/25735836b221bf096a888da2270f4ba0.js"></script>

Další články

Rychlý tip: Buďte vždy majiteli domény a hostingu!

Rychlý tip: Buďte vždy majiteli domény a hostingu!

Ač za pár měsíců tady máme rok 2020, přesto některé agentury pořád žijí v roce 2000 a nabízí služby, které se mi nezdají moc legitimní. O čem mluvím? Sama bych tomu nevěřila, kdyby za mnou nechodili klienti s dotazem, jak by tohle měli vyřešit. Agentura, která jim...

Divi: Jak udělat text s gradientem bez pluginů a kódů? (Video)

Divi: Jak udělat text s gradientem bez pluginů a kódů? (Video)

Gradient, nebo-li volný přechod barev, je velmi trendy záležitost. Velký nešvar Divi komunity a celkově Divi “webdesignerů” je, že používají pluginy na každou hovadinu. Kde je poptávka, je i nabídka… Kdo mě zná ví, že nejsem příznivcem “pluginů na všechno”. Ale o tom...

Průvodce hotelovým marketingem #1 – cílová skupina

Průvodce hotelovým marketingem #1 – cílová skupina

Začínám se seriálem s názvem Průvodce hotelovým marketingem. Původně z toho měl být ebook, ale potom jsem od této myšlenky upustila. Měl by totiž tolik stránek, jako většina placených knih a dává mi větší smysl to dávat rovnou na svůj blog. Na co se podíváme hned ze...