WEB JE PŘESUNUTÝ NA NOVOU ADRESU NOSALOVA.COM

Uzavřená sekce pro účastníky kurzu funguje standardně.
Články na blogu jsou stále přístupné.

6 + 22 pluginů pro WordPress, které používám a doporučuji

Hedviga Nosáľová | 12. 1. 2020

aktualizováno: 28.12.2020


Pluginy jsou malé programy, které doplňují funkcionalitu WordPressu. WordPress je open-source systém a ve spojení s jeho obrovskou popularitou vznikly a pořád vznikají nové pluginy od vývojářů z celého světa.

V tomto příspěvku bych se ráda věnovala tomu, jaké pluginy doporučuji instalovat vždy, na každý web, jaké pluginy instaluji já a mám s nimi dobré zkušenosti a na co si dát pozor při instalování pluginů.

Jak nainstalovat plugin?

Můžete si jej stáhnout přímo z oficiálníhi repozitáře https://wordpress.org/plugins/ a nainstalovat v administraci pod Pluginy > Instalace pluginů.

Pokud se nechcete prohrabovat touto stránkou, nové pluginy můžete hledat i v samotné administraci, opět pod Pluginy > Instalace pluginů.

Na co si dávat pozor při výběru pluginu?

Čím méně nainstalovaných pluginů, tím méně problémů. O jakých problémech mluvím? Jak jsem na začátku článku psala, WordPress je open-source systém, a proto KAŽDÝ má možnost se podílet na rozvoji samotného WP a pluginů.

Problém nastává ve špatném vývoji pluginu (není kompatibilní se šablonou, s dalšími pluginy, má bezpečnostní díry, je moc “těžký” – tzv. zpomaluje stránku, a podobně) a neaktualizaci (aktualizace jsou důležité pro to, aby se vyřešily různé bugy, bezpečnostní rizika a plugin byl pořád monitorován).

  • U každého pluginu se podívejte na reviews – hodnocení.
  • Dávejte přednost stahování pluginů od vývojářských autorit než od no-name vývojáře. Tým, který dohlíží a dále rozvíjí plugin je lepší, než plugin od někoho, kdo dřív nebo později nechá plugin žít vlastním životem.
  • Podívejte se na počet stažení / aktivních instalací. Čím vyšší číslo, tím lépe. Znamená to, že máte mnohem větší jistotu, že plugin je dobrý a pořád aktualizovávaný.
  • Pokud se vám objeví hláška “Plugin nebyl již více než 3 měsíce otestovaný” anebo “Zatím plugin není testovaný na vámi používanou verzi (WordPressu)” – nestahujte.

Pokročilejší tip: Pokud se řadíte mezi pokročilejší uživatelé WordPressu, nebo vám nevadí se učit novým věcem, doporučuji si vytvořit testovací kopií vašeho webu na subdoméně. Okopírujte jak stránky vašeho webu, tak veškeré pluginy. A před tím, než si stáhnete a aktivujete nový plugin na ostré verzi, zkuste jej otestovat na té testovací. Takto přejdete mnoha problémům, pokud by plugin byl nekompatibilní a rozbil vám běžící web.

Netušíte, jak se vytváří subdoména a jak okopírovat web? To vůbec nevadí. Kontaktujte mně, ráda vám pomohu.

Instalujte s rozvahou

Je super mít milion funkcí na webu a těšit se z každé nové… ale STOP! Instalujte pouze ty nejpotřebnější pluginy s nejpotřebnějšími funkcemi. Bohužel, viděla jsem už mnoho a mnoho webů, na kterých bylo nainstalované velké množství pluginů – průměr byl kolem 30, nejvíce, co jsem viděla bylo… 72! 72 pluginů! Skoro mě odvezli po zjištění, že všechny tyto pluginami slepené weby dělali lidé, kteří se tím živí a nazývají se odborníky… je mi z toho smutno, ale to je na jinou diskuzi.

Které jsou ty nejpotřebnější pluginy?

  • Bezpečnostní plugin.
  • Záloha / obnova ze zálohy.
  • Optimalizace.
  • Zásadní funkce – eshop, membership, formuláře, kalkulačky a další.

Každý web má jinou funkci – v tomto je skvělé, že nemusíte platit programátora na každou věc, ale vzít si již vytvořený prográmek a zajistit tím požadované funkce.

Já razím pravidlo, že co mohu udělat sama, to sama udělám. Instaluji pluginy, pokud vím, že tu funkci budu využívat napříč webem, ne pouze na jedné stránce.

Neinstaluji nic, je protože se mi to “líbí”, místo toho se zeptám, jestli tato funkce nějak pomůže uživateli dojít k požadovanému cíli, anebo dokážu tímto zajistit, aby se uživatel cítil na webu příjemněji?

Seznam mých oblíbených pluginů

Tyto pluginy instaluji vždy, na každém webu co vytvářím. Mám je odzkoušené a proto je i vám mohu doporučit s čistým svědomím:

Wordfence

Wordfence je jeden z nejznámějších bezpečnostních pluginů. Příjemné uživatelské prostředí je třešnička na dortu. U každého security pluginu dávejte pozor na správné nastavení. Doporučuji, pokud nevíte, co která funkce provede, vyzkoušet na testovacím webu.

Další alternativy Wordfence

Yoast SEO

Nedostane vás na první příčku, ale pomůže vám v základním SEO nastavení. Jeho skrytá vlastnost je mi moc sympatická – stránky, příspěvky, které nechcete indexovat odškrtnete. Ideální pro děkovací stránky.

Další alternativy Yoast SEO

WP-Optimize – Clean, Compress, Cache

Tento plugin má několik funkcí – čistí databázi, komprimuje obrázky, čistí cache (i prohlížeče), jedním kliknutím nastavíte gzip. V PRO verzi také nabízí lazy-loading a další optimalizaci obrázků.

NOVĚ nabízí i minifikaci JS a CSS. Nemá až tak dobré výsledky, jako jiné alternativy (zatím).

Další optimalizační pluginy

Asset CleanUp: Page Speed Booster

Tímto pluginem zakážu načítání skripty pluginů, které se na určité stránce nenachází. Tím optimalizuji rychlost. Další nastavení má minifikaci a kombinaci CSS a Javascriptu. Doporučuji, pokud nevíte, co která funkce provede, vyzkoušet na testovacím webu. Mě se osvědčil pouze na některých webech.

Speed Booster Pack (lepší varianta Asset CleanUp)

Teď zkouším na pěti webech Speed Booster Pack. Zatím je pro mě lepší, než výše zmíněný Asset CleanUp. Díky tomuto pluginu dokážete odstranit zbytečné skripty (jako je dashicon), optimalizovat Javascript, CSS, nastavit lazy-loading, nastavit počet revizí v databázi a mnoho dalšího…

A mnoho dalších:

Upozorňuji, že je vždy lepší otestovat optimalizační pluginy na test webu! Některé nastavení mohou rozbít váš web!

Zálohy a migrace

Updraft záloha / obnova

Moc příjemný plugin na zálohu a obnovu webu. Vybrat si můžete z mnoha nastaveních, kam má být záloha uložená. Já ukládám do souboru a do Google Drive. Nedoporučuji zálohu provádět přímo na váš webhosting! Může se stát, že za chvíli nebudete mít žádné místo.

All-in-One WP Migration

Protože migruji a přesouvám weby často a starám se o weby mých klientů. Využívám tento plugin místo Updraft. Stahuji si zálohy do počítače.

Další možnosti:
  • Updraft Moc příjemný plugin na zálohu a obnovu webu. Vybrat si můžete z mnoha nastaveních, kam má být záloha uložená. Já ukládám do souboru a do Google Drive. Nedoporučuji zálohu provádět přímo na váš webhosting! Může se stát, že za chvíli nebudete mít žádné místo.

Vždy instaluji tyto základní, které mi zabezpečí a optimalizují web. Všechny další pluginy závisí na požadovaných funkcích. Tyto další pluginy používám, když je potřeba a mám s nimi dobrou zkušenost:

Protože k tvorbě webů používám framework Divi Theme od Elegant Themes, nemám potřebu instalovat pluginy na malé funkce, widgety (např: fotogalerie, portfolio, výpis článků, sociální sítě, apod.).

Tudíž odpadá mnoho práce s hledáním správného pluginu. S tím jde ruka k ruce > vyšší bezpečnost > maximální kompatibilita se šablonou, s aktualizacemi.

Formuláře

Contact Form by WPForms

Uživatelsky přívětivý plugin na formuláře. Díky dalším add-onům s ním dokážete vykouzlit funkcemi pokročilý formulář.

Caldera Form

Nejlepší plugin pro formuláře. Nabízí toho nejvíce a zcela zdarma. Vyzkoušejte. Všechno je něčím ale vykoupeno. Formulář funguje dobře, ale u mě zrovna přestal jet Stripe add-on (placený) a nekomunikují.

Další kontaktní pluginy, které používám:

Další pluginy

User Role Editor

User role editor je šikovná věcička hlavně tehdy, když potřebujete otevřít / zavřít určité funkce v administraci pro určité uživatelé, nebo vytvořit novou user roli.

Duplicate post

Toto je pro mě zbytečný plugin – ale jen z pohledu, že bych tuto funkci čekala jako defaultní. Ale protože to tak není, občas sáhnu i po Duplicate post, který duplikuje příspěvky, stránky a tím ušetří mnoho času.

Broken Link Checker

Pokud máte velký obsahový web s mnoha odkazy, Broken Link Checker bude váš velký pomocník. Zjistí nefunkční odkazy. Pokud máte menší prezentaci s pár odkazy, neinstalujte zbytečně plugin.

Polylang

Polylang slouží pro jazykové mutace webu. Narozdíl od WPML je zdarma a stačil mi v 99 % případů.

MainWP Child

Vám, běžnému uživateli s 1 -2 weby je tento plugin na nic. Hodí se tehdy, když máte několik webů (jako já – jak své vlastní, tak weby klientů, které mám ve správě). Na jednom místě spravujete a aktualizujete všechny weby.

Bloom

Prémiový plugin (který dostanete společně s Divi). Slouží pro e-mail marketing – newslettery, lead gen. Má nějaké muchy a je zbytečně těžký. Na newslettery raději používám Email Subscribers & Newsletters.

Monarch

I tento prémiový plugin dostanete společně s koupí Divi. Monarch slouží pro social sharing (sdílení na soc.sítích). Má mnoho různých nastavení (třeba i otevření obsahu výměnou za email!). Jako alternativu doporučuji (pouze sdílení na soc.) ShareIt.

Maintenance

Pokud potřebujete web uzavřít před zraky návstěvníků, vyzkoušejte Maintenance. Tento plugin, společně s Under Construction (mají pěkné šablony) patří k mým oblíbeným. Ovšem svou práci si odvede kdejaký s oficiální reportáže pluginů.

Tyto pluginy používám vcelku běžně. Dále záleží přesně na funkci webu, která je pokaždé jiná. Vždy se jen držte pravidla – méně je více, testujte funkčnost a stahujte ověřené pluginy.

Přečtěte si také…

Divi Anniversary sleva

Nyní probíhá 20% sleva na šablonu Divi. Získejte ji, dokud akce neskončí. Máte čas do konce dubna 2022. Přemýšlíte, jestli je Divi pro vás vhodná šablona? Možná vám tyto články v rozhodování pomohou: https://hedviga-nosalova.cz/divi-recenze/...

číst více

Najdete tady…

Rubriky v blogu

Vše, co souvisí s podnikáním. Občas sdílím zajimavý příběh a zkušenosti.

Divi využívám pro 99 % projektů mých klientů a mohu ji doporučit každému. Píšu o zajímavých tématech ohledně této šablony.

Články na různá témata týkající se tvorby webu.

Vytvářím si vlastní knihovnu různých kódů, které jsou užitečné pro tvorbu webů.

Slevy a akce

Akce a doporučení na hostingy, šablony, pluginy, nástroje, kurzy. Vše, co se podnikatelům hodí.

Nástroje

Seznam nástrojů pro podnikání a vzdělávání.

Facebook skupiny

Jediná a největší poradna čiště pro Divi na našem území. Jsem moderátorem.

Zajímavé informace ohledně tvorby webu – WordPress, Divi, design.