Probíhá úprava webu. Za dočasnou nefunkčnost prvků se omlouvám.

Úvod

O mně

Služby

Reference

Blog

Kontakt

Služby

Tvorba webů

Pronájem webů

Údržba webů

Zpětná vazba na web

Individuální konzultace

Kurz: Vylepšete svůj web teď hned

Kurz: Tvorba webu od A do Z s Divi

Kurz v přípravě. Přihlásit se

ONEBIT hosting nyní nabízí slevu
na všechny balíčky až 40 %

Vrátit se do Blogu

Kategorie: Tvorba webu
Rychlý tip: Buďte vždy majiteli domény a hostingu!
Hedviga Nosáľová | 5. 9. 2019

Ač za pár měsíců tady máme rok 2020, přesto některé agentury pořád žijí v roce 2000 a nabízí služby, které se mi nezdají moc legitimní. O čem mluvím? Sama bych tomu nevěřila, kdyby za mnou nechodili klienti s dotazem, jak by tohle měli vyřešit. Agentura, která jim dělala web drží práva na doménu, hosting, celý web včetně administrace. Klientům prakticky nepatří ani písmeno na webu. A tady je má rada: Nikdy…NIKDY tohle nedovolte! 

Takové agentury není problém rozpoznat. Jejich weby jsou zastaralé (jak designem, tak funkcemi) a tvoří je pouze na vlastním redakčním systému. Vám budou docházet pouze faktury za neexistující aktualizace a “starost” o web. A to ve výši i několika tisíc za rok! 

Konec smlouvy? Žádný web

Pokud s vámi ukončí smlouvu, anebo ještě horší – pokud vy chcete ukončit smlouvu, vypnou vám web. Jednoduše jeden den váš web byl, další den už není. Nemusím mluvit o tom, že pro mnohé podnikatele to může být zničující (například pokud máte e-shop, hotelový web s přímou rezervací, prodej lístků a workshopů, a další). Pokud váš web nemá za cíl prodávat, tak nejspíš brečet nebudete (zpravidla malý živnostníci, kteří mají jen webovou vizitku), přesto je to velmi nepříjemné a stávat by se to nemělo! 

Párkrát jsem řešila s těmito agenturami přesun webu. Byla to noční můra, která se pro můj a klientův prospěch stejně nevydařila. Poprvé jsem se s tím setkala ještě když jsem pracovala v hotelu. Už tehdy jsem si řekla, že podruhé do toho nelezu. Ale asi jsem zapomněla, jaký pain in ass je ‘komunikace’ s těmito agenturami. 

Jednoduše – tyto agentury nic nezajímá. Oni jsou vlastníci stránek a mají plné právo web vypnout. Hluboce se jich dotkne, když řeknete, že web nesplňuje dnešní funkční a designové požadavky a potřebujete web přesunout a rádi byste převedli práva na sebe. 

Ne. Prostě ne. Smůla. 

Co s tím? 

Ve většině případů to skončilo tak, že bylo nutné zakoupit novou doménu, hosting a web vytvořit od znovu. Občas vám převedou vlastnické práva na doménu, takže nemusíte vymýšlet nový název webu. 

Co ale ztratíte je kompletně celý web, zpětné odkazy, pozice ve vyhledávačích. 

Ač oboru SEO (optimalizace pro vyhledávače) rozumím jen opravdu trochu, umím si představit tu škodu. Moje rada a postup je následující (pokud tohle čte nějaký SEO profesionál, klidně mě připomínkujte a ráda článek aktualizuji). 

  • Vyexportujte si všechny URL webu například do tabulky (Excel). 
  • Pokud nejsou URL vyloženě ošklivé (anebo ničemu nevadí, že jsou ošklivé), nebudou se měnit a nasadí se na nový web. 

Před tím, než se vám ukončí smlouva udělejte ještě následující: 

  • Stáhněte si všechny texty a obrázky. 
  • Pokud máte u obrázků ALT, do složky, kam si obrázky ukládáte, mějte i dokument s přiřazenými ALT k jednotlivým obrázkům. 
  • Pokud vám agentura dovolí přesunout e-mailovou schránku, udělejte to. 

Pokud budete mít stejný název domény a na nový web překopírujete text (nemusí být úplně stejný se stejným rozvržením), obrázky s původním ALT, pozice byste ztratit neměli. Tuto informaci jsem čerpala z Facebookové SEO diskuze. 

Rada nad zlato – mějte jistotu, že web vám opravdu patří 

Pro příště (anebo jako upozornění pro ty, kteří uvažují nad výběrem takové oldschool agentury) mějte přehled o tom, kdo je vlastníkem domény, hostingu, webu. Žádná agentura by neměla držet práva. Web patří přece vám a trvejte na tom. Pokud agentura k tomuto přistoupit nechce, anebo vás bude chtít opít rohlíkem – nedejte se, ukončete to a najděte si jinou agenturu, anebo freelancera. Vždyť na výběr jich je dost. 

Já mým klientům vždy nařídím, aby se zakoupili doménu a hosting na své jméno. Tím mají jistotu, že jim web patří. A je jedno, jestli se zrovna jedná o klienta, který nepotřebuje přístup na web, protože tomu nerozumí, a na pravidelné bázi se starám o správu a údržbu. I tak chci, aby byla doména a hosting psaná na něj. 

Některé (moderní) agentury mají vlastní servery, aby mohli zajistit maximálně odladěné a optimalizované weby. To je v pořádku. Vždy se ale informujte na základní věci, jak je to s vlastnictvím a co se stane v případě, že budete chtít přejít jinam. Pokud se budou kroutit, vykruťte se vy z této spolupráce. 

Děláte si web svépomocí?
Přidejte se do Facebookové komunity

Podporující a příjemná atmosféra s dalšími lidmi, kteří řeší stejné otázky jako vy. Probíráme vše v rámci podnikání a tvorby webu.

Další články

20% TAJNÁ sleva na Divi šablonu BEZ ČASOVÉHO OMEZENÍ

20% TAJNÁ sleva na Divi šablonu BEZ ČASOVÉHO OMEZENÍ

Táto nabídka se nikde nepropaguje, není na očích. Získala jsem pro vás možnost si pořídit Divi za zvýhodněnou slevu 20 % bez časového omezení. Získejte Divi s 20% slevou Co všechno získáte: Šablonu DiviPlugin Divi builder (to moc nevyužijete, ale máte to také)Extra...

číst více
PurifyCSS – jak odstranit nepoužívané CSS

PurifyCSS – jak odstranit nepoužívané CSS

Tohle je doplnění článku Divi: ultimátní návod na optimalizaci rychlosti. Protože se ve skupině množí dotazy, jak přesně provést odstranění nepoužívaného CSS, pokusím se udělat návod. Hned zkraje napíšu, že ANO, musíte používat child themu a ANO musíte vložit kód,...

číst více
Onebit hosting: Skvělá volba pro váš web

Onebit hosting: Skvělá volba pro váš web

Ano, Onebit hosting miluju! A protože vím, že téma hostingu řeší téměř každý, ráda bych tento článek věnovala jednomu, který využívám pro 98 % webů mých klientů. Proč jsem si oblíbila Onebit? JednoduchostCo opravdu nesnáším je zastaralost a složitost. Onebit má...

číst více