Úvod

O mně

Služby

Reference

Kvíz – archetyp podnikatele

Blog

Kontakt

Služby

Tvorba webů

Pronájem webů

Údržba webů

Podpora při tvorbě webu svépomocí

Individuální konzultace

Kurz: Vylepšete svůj web teď hned

Kurz: Tvorba webu od A do Z s Divi

Kurz v přípravě. Přihlásit se

ONEBIT hosting nyní nabízí slevu
na všechny balíčky až 40 %

Vrátit se do Blogu

Kategorie: Tvorba webu
VIDEO: Zpětná vazba na web – konkrétní tipy na vylepšení
Hedviga Nosáľová | 30. 4. 2021

Přepis videa

Před časem jsem dávala do skupiny příspěvek o tom, že si občas uděláme feedback na web a zájemci mi posílali weby do komentářů. Já si vybrala web Veroniky Tomanové. 

Přidejte se do skupiny vy. Přidávám hodnotné lekce a příspěvky spojené s weby a podnikáním.

Více než hodinový feedback tohoto webu jsem udělala pro účastníky kurzu Vylepšete svůj web teď hned

Toto je zkrácenější verze. Více knowhow dávám v kurzu.

Veronika má web na WordPressu a použila šablonu Astra s pluginem Elementor. Všimla jsem si, že toto spojení je velice časté. Výhoda je, že Elementor je v základu zdarma, i když má osekané funkce. Nevýhodou je, že všeobecně všechny stavebnicové systému, neboli page buildry, jsou v rukou amatéra spíše ke škodě, protože velká svoboda v tvorbě bez designového citu anebo širších znalostí designu a všeobecně nějakých znalostí WordPressu může zapříčinit to, že web nefunguje. A tím nemyslím, že by nefungoval po technické stránce (i když i to), ale po té funkční, jako je uživatelská přívětivost. 

Na první pohled, když přijdeme na web, tak si všimneme designu jako celku, až poté začínáme číst. V tomto případě můžeme vidět fialovou barvu, mnoho fialové barvy.

Mám pocit, že Veronika má svou cílovku i mezi muži, protože má e-shopovou skupinu, v tomto případě si tedy nejsem jistá s vhodností fialové barvy, nebo spíše tohoto světlého odstínu. Každopádně, pokud ji chce za každou cenu zachovat, doporučuji dát barvu jako sekundární, ne primární. Tím se perfektně vyváží tato barva, která je ve všeobecnosti nejkontroverznější (a nejméně oblíbená). 

Já v kurzu dávám i konkrétní dizajn návrh na vylepšení, který jsem vytvořila. Tyto zpětné vazby umožňují účastníkům se ještě více zamyslet nad svým webem, dělat si poznámky a vlastní průzkum webu. Nejde totiž říct jednoznačně “tohle je dobře, a tohle je špatně”, každý web je úplně jiný, a já skrze praktické videa s ukázkami, vám předávám to, co jsem vysvětlovala v 15. lekcích. Vy se díky checklistům můžete podívat na svůj web z nadhledu, checklisty vám dávají konkrétní tipy na vylepšení. Tyto videa vám rozšíří obzory a najdete tam další tipy, další know-how,  které se do lekcí nevlezly. 

Logo máme netradičně jako novou sekci na plnou šířku pod menu. Samotné logo mi spíše připadá jako ilustrace, nejsem příznivcem kulatých log, protože málokdo s nimi umí pracovat na mobilním zařízení, pojďme se na to podívat.

Ti, co mají dobré oči, přečtou text, který je v logu, ale většina lidí s tím bude mít problém. Dejte si vždy prosím pozor na to, aby logo bylo čitelné, i když bude na mobilu. Nepatří do něj kilometry textu, ani složité ilustrace

Pokud se ještě podíváme na mobilní zobrazení, vidíme, že slogan “Online marketing s Veronikou” je obrovský. Elementor (stejně jako Divi, WPBakery, Mioweb a další) má možnost změnu velikosti písma na mobilních zařízeních, prosím, využívejte těchto nastavení. U každého modulu máte možnost přepnout na mobilní zařízení a na tablety. A protože vidíme, že velikost písma v pixelech nebere v potaz šířku okna prohlížeče, respektive velikost obrazovky, na menších rozlišení menu nejde vidět.

Proto pro text požíváme ne pixely, ale hodnotu vw – viewport width, takže místo 30 pixelů dáme hodnotu například 3vw.. Nebojte se, že je to těžké, ve velkém kurzu vám o tom řeknu víc.

Jak vidíme, samotné menu je velmi nenápadné světle fialové. Doporučuji Veronice barvu změnit na výraznou. 

Na první stránce vidíme fotografií a pod ní text, nad tou fotografií vidíme název stránky “Home”. Samotná struktura webu je špatná, v kurzu o tom mluvím více, a o čem jsem mluvila mimo jiné je, abyste do webů nedávali anglické názvy, pokud cílíte na Česko. Nedává to nejmenší smysl a pokud máte potřebu dávat do menu odkaz na hlavní stránku, pojmenujte to jako “Domů, Úvod, Hlavní strana”, pokud ale máte v menu hodně položek, odkaz na Úvod vynechte. Každý uživatel internetu ví, že proklikem přes logo se dostane na úvod.

Takže si teď zkontrolujte, zda nemáte na webu anglické slova, a jestli vaše logo směřuje na hlavní stranu. 

Co se týče fotografie, pěkně svou barvou zapadá do celkového designu stránek, ale zasloužila by si lepší kvalitu. Veronika tuto fotku má i na Facebooku, takže je dobře rozpoznatelná. Přemýšlela bych ale o změně, se stejným nebo podobným pozadím, ale v lepší kvalitě a aby fotka byla na šířku. S takovou fotkou se potom lépe pracuje, Veronika ji může dát přes celou šířku na web, například hned do první úvodní sekce. 

Co se týče textu, tak toho tady moc není.

Veronika tady mluví o svých zkušenostech a jak vidíme, cílem úvodu je proklik na facebookové skupiny. Což může být dobrý cíl, protože nejprve si vytvoří komunitu, nějaký vztah a až potom jim nabízí své služby a produkty. Pokud to bylo takto myšleno, v tom případě v pořádku. Co ale určitě v pořádku není, že se Veronika zaměřuje hlavně na sebe. Uživatel když přijde na web, chce si číst o sobě a o řešení svého problému. Veronika to tedy mohla koncipovat tak, že nejprve se zaměří na uživatele, například textem “Nemáte ziskový e-shop? Pojďme to změnit”, dále by to pokračovalo tím, jak to dokáže změnit, jak dokáže e-shopařům pomoci a až potom vyjmenovat praxi. Když se podíváme do menu, chybí tady stránka O mně. Tyto stránky bývají často nejnavštěvovanější, proto Veronice doporučuji ji tam dát. 

Dále, co tady máme – odkaz na skupiny na Facebooku se otvírají ve stejném okně. Když máme na webu odkazy, které vedou pryč, tak nastavíme otevíraní v novém okně. Nechceme, aby uživatel odešel (i když je to do naši skupiny), protože se chce třeba na něco podívat na webu, uskutečnit další cíl, takhle mu to znemožňujeme.

Přímé odkazy na cizí weby se hodí jen u affiliate projektů, což jsou weby, které mají odkazy (například na doporučení myčky na nádobí) s odkazem na eshop, a pokud si člověk tu myčku koupí, ten web dostane provizi. 

Reference. Jak vidíme, odkazy nejsou proklikávací, protože se jedná o obrázky. Tohle na webu neděláme, prosím. Vždy si text reference zkopírujeme a dáme jako klasický text do webu s funkčním odkazem například na webovou stránku recenzenta. Problém takových recenzí je totiž i na mobilu – nejdou přečíst:

Reference. Jak vidíme, odkazy nejsou proklikávací, protože se jedná o obrázky. Tohle na webu neděláme, prosím. Vždy si text reference zkopírujeme a dáme jako klasický text do webu s funkčním odkazem například na webovou stránku recenzenta. Problém takových recenzí je totiž i na mobilu – nejdou přečíst:

Veronika nemá nastavené otevírání v okně, takže uživatelé na mobilu nemají možnost si přečíst recenzi. 

A jak můžeme vidět, tento text je na mobilu nepřizpůsobený, dlouhá nudle, a slova se zalamují. Opět doporučuji změnit hodnotu textu na mobilu (nepoužívat px – pixely, ale vw – viewport width).

Poslední část webu je patička, neboli footer.

Tady vidíme zase fotku Veroniky, což nedává smysl, když ta stejná fotka je na dva přejetí myší nahoře. Smysl by to dávalo, pokud by měla jinou fotku, a třeba by zapózovala s rukami směřující na kontakty. 

Protože v menu není ani odkaz na Kontakt, což je jedna obrovská chyba, mi v patičce chybí zákonné náležitosti, jako je IČO a zápis. IČO a DIČ má uvedené v Obchodních podmínkách, ale zápis je také nutný a musí být viditelný. 

Dále telefonní číslo není klikací a to stejné platí i u e-mailu. Doporučuji udělat vždy z kontaktů proklik. A to ihned z více důvodů – člověk se může hned prokliknout do své schránky a psát, je to uživatelsky přívětivější a z marketingového pohledu – dokážeme, pokud si to samozřejmě nastavíme v Google Analytics, měřit úspěšnost; například kolik lidí nám za týden zavolá, anebo kolik procent klikne na email, ale nakonec nenapíše. Z toho můžeme vyvodit další možné změny a nápravy. 

Takže to jsme proběhli úvodní stranu, vidíte, že je toho více než dost. Na samotnou strukturu a další stránky se zaměřuji v kurzu.

Exkluzivně jen pro fanoušky mé stránky jsem přichystala akční kupón 10 % z ceny na kurz Vylepšete svůj web teď hned

Připojte se ke skupině i vy a získejte tvar akčního kupónu, který zadáte při objednávce online kurzu.

Jednou za čas budu hledat další weby pro zpětnou vazbu. Dlouhé video dám pro účastníky v kurzu a majiteli webu (jako poděkování za možnost zveřejnění na více kanálech) a zkrácenou verzi na blog a do skupiny.


Chcete i vy podobnou zpětnou vazbu na svůj web?

Zkonzultuji s vámi současný stav webu a dám vám konkrétní kroky k nápravě. Součástí této konzultace může být i výstup ve formě wireframu (návrhu webu). Video bude o délce 50 až 90 minut.

  • Máte pocit, že vaše stránka je plná chyb, ale už je sami nedokážete vidět?
  • Potřebujete odborný názor a konkrétní kroky ke zlepšení?
  • Rádi byste návštěvníkům zpříjemnili pobyt na stránce, zjednodušili jejich cestu k nákupu (digi) produktů nebo objednání vašich služeb?
  • Zajímá vás, proč návštěvníci moc u vás nenakupují? Rádi byste věděli, jestli není chyba v informacích, nečitelném designu nebo například v textech?
  • Plánujete redesign a potřebujete podklady pro další lidi v týmu? (např. pro copywritera, brand konzultanta, apod.)

Co je wireframe? Je to návrh rozložení prvků. Tímto návrhem začínám každou zakázku, neboť bez toho nejde vzniknout kvalitní a funkční web.

Cena videa + wireframu úvodní strany: 4.200 Kč
Wireframe – každá další strana: + 700 Kč.

Není na co čekat
Pojďme zlepšit váš web

50 až 90 minutové video + wireframe

Děláte si web svépomocí?
Přidejte se do Facebookové komunity

Podporující a příjemná atmosféra s dalšími lidmi, kteří řeší stejné otázky jako vy. Probíráme vše v rámci podnikání a tvorby webu.

Další články

20% TAJNÁ sleva na Divi šablonu BEZ ČASOVÉHO OMEZENÍ

20% TAJNÁ sleva na Divi šablonu BEZ ČASOVÉHO OMEZENÍ

Táto nabídka se nikde nepropaguje, není na očích. Získala jsem pro vás možnost si pořídit Divi za zvýhodněnou slevu 20 % bez časového omezení. Pro získání tajné slevy mě kontaktujte Co všechno získáte: Šablonu DiviPlugin Divi builder (to moc nevyužijete, ale máte to...

číst více
PurifyCSS – jak odstranit nepoužívané CSS

PurifyCSS – jak odstranit nepoužívané CSS

Tohle je doplnění článku Divi: ultimátní návod na optimalizaci rychlosti. Protože se ve skupině množí dotazy, jak přesně provést odstranění nepoužívaného CSS, pokusím se udělat návod. Hned zkraje napíšu, že ANO, musíte používat child themu a ANO musíte vložit kód,...

číst více
Onebit hosting: Skvělá volba pro váš web

Onebit hosting: Skvělá volba pro váš web

Ano, Onebit hosting miluju! A protože vím, že téma hostingu řeší téměř každý, ráda bych tento článek věnovala jednomu, který využívám pro 98 % webů mých klientů. Proč jsem si oblíbila Onebit? JednoduchostCo opravdu nesnáším je zastaralost a složitost. Onebit má...

číst více
Získejte Divi s 20% letní slevou! Končí 1.9.2020

Získejte Divi s 20% letní slevou! Končí 1.9.2020

Máme tady další slevu na Divi. Získejte tuto šablonu s 20% slevou (anebo si počkáte na Black Friday?). Získáte: Šablonu Divi Plugin Divi builder (to moc nevyužijete, ale máte to také)Extra šablona (opuštěný synek vývojářů, ale dostačuje pro magazínové weby)100+...

číst více