VIDEO: Zpětná vazba na web – konkrétní tipy na vylepšení

Hedviga Nosáľová | 30. 4. 2021

Přepis videa

Před časem jsem dávala do skupiny příspěvek o tom, že si občas uděláme feedback na web a zájemci mi posílali weby do komentářů. Já si vybrala web Veroniky Tomanové. 

Přidejte se do skupiny vy. Přidávám hodnotné lekce a příspěvky spojené s weby a podnikáním.

Více než hodinový feedback tohoto webu jsem udělala pro účastníky kurzu. Celkem v kurzu najdete až 5 hodin auditů, další videa a 15 hodnotných lekcí včetně pracovních listů a 20 stran checklistů.

Veronika má web na WordPressu a použila šablonu Astra s pluginem Elementor. Všimla jsem si, že toto spojení je velice časté. Výhoda je, že Elementor je v základu zdarma, i když má osekané funkce. Nevýhodou je, že všeobecně všechny stavebnicové systému, neboli page buildry, jsou v rukou amatéra spíše ke škodě, protože velká svoboda v tvorbě bez designového citu anebo širších znalostí designu a všeobecně nějakých znalostí WordPressu může zapříčinit to, že web nefunguje. A tím nemyslím, že by nefungoval po technické stránce (i když i to), ale po té funkční, jako je uživatelská přívětivost. 

Na první pohled, když přijdeme na web, tak si všimneme designu jako celku, až poté začínáme číst. V tomto případě můžeme vidět fialovou barvu, mnoho fialové barvy.

Mám pocit, že Veronika má svou cílovku i mezi muži, protože má e-shopovou skupinu, v tomto případě si tedy nejsem jistá s vhodností fialové barvy, nebo spíše tohoto světlého odstínu. Každopádně, pokud ji chce za každou cenu zachovat, doporučuji dát barvu jako sekundární, ne primární. Tím se perfektně vyváží tato barva, která je ve všeobecnosti nejkontroverznější (a nejméně oblíbená). 

Já v kurzu dávám i konkrétní dizajn návrh na vylepšení, který jsem vytvořila. Tyto zpětné vazby umožňují účastníkům se ještě více zamyslet nad svým webem, dělat si poznámky a vlastní průzkum webu. Nejde totiž říct jednoznačně “tohle je dobře, a tohle je špatně”, každý web je úplně jiný, a já skrze praktické videa s ukázkami, vám předávám to, co jsem vysvětlovala v 15. lekcích. Vy se díky checklistům můžete podívat na svůj web z nadhledu, checklisty vám dávají konkrétní tipy na vylepšení. Tyto videa vám rozšíří obzory a najdete tam další tipy, další know-how,  které se do lekcí nevlezly. 

Logo máme netradičně jako novou sekci na plnou šířku pod menu. Samotné logo mi spíše připadá jako ilustrace, nejsem příznivcem kulatých log, protože málokdo s nimi umí pracovat na mobilním zařízení, pojďme se na to podívat.

Ti, co mají dobré oči, přečtou text, který je v logu, ale většina lidí s tím bude mít problém. Dejte si vždy prosím pozor na to, aby logo bylo čitelné, i když bude na mobilu. Nepatří do něj kilometry textu, ani složité ilustrace

Pokud se ještě podíváme na mobilní zobrazení, vidíme, že slogan “Online marketing s Veronikou” je obrovský. Elementor (stejně jako Divi, WPBakery, Mioweb a další) má možnost změnu velikosti písma na mobilních zařízeních, prosím, využívejte těchto nastavení. U každého modulu máte možnost přepnout na mobilní zařízení a na tablety. A protože vidíme, že velikost písma v pixelech nebere v potaz šířku okna prohlížeče, respektive velikost obrazovky, na menších rozlišení menu nejde vidět.

Proto pro text požíváme ne pixely, ale hodnotu vw – viewport width, takže místo 30 pixelů dáme hodnotu například 3vw.. Nebojte se, že je to těžké, ve velkém kurzu vám o tom řeknu víc.

Jak vidíme, samotné menu je velmi nenápadné světle fialové. Doporučuji Veronice barvu změnit na výraznou. 

Na první stránce vidíme fotografií a pod ní text, nad tou fotografií vidíme název stránky “Home”. Samotná struktura webu je špatná, v kurzu o tom mluvím více, a o čem jsem mluvila mimo jiné je, abyste do webů nedávali anglické názvy, pokud cílíte na Česko. Nedává to nejmenší smysl a pokud máte potřebu dávat do menu odkaz na hlavní stránku, pojmenujte to jako “Domů, Úvod, Hlavní strana”, pokud ale máte v menu hodně položek, odkaz na Úvod vynechte. Každý uživatel internetu ví, že proklikem přes logo se dostane na úvod.

Takže si teď zkontrolujte, zda nemáte na webu anglické slova, a jestli vaše logo směřuje na hlavní stranu. 

Co se týče fotografie, pěkně svou barvou zapadá do celkového designu stránek, ale zasloužila by si lepší kvalitu. Veronika tuto fotku má i na Facebooku, takže je dobře rozpoznatelná. Přemýšlela bych ale o změně, se stejným nebo podobným pozadím, ale v lepší kvalitě a aby fotka byla na šířku. S takovou fotkou se potom lépe pracuje, Veronika ji může dát přes celou šířku na web, například hned do první úvodní sekce. 

Co se týče textu, tak toho tady moc není.

Veronika tady mluví o svých zkušenostech a jak vidíme, cílem úvodu je proklik na facebookové skupiny. Což může být dobrý cíl, protože nejprve si vytvoří komunitu, nějaký vztah a až potom jim nabízí své služby a produkty. Pokud to bylo takto myšleno, v tom případě v pořádku. Co ale určitě v pořádku není, že se Veronika zaměřuje hlavně na sebe. Uživatel když přijde na web, chce si číst o sobě a o řešení svého problému. Veronika to tedy mohla koncipovat tak, že nejprve se zaměří na uživatele, například textem “Nemáte ziskový e-shop? Pojďme to změnit”, dále by to pokračovalo tím, jak to dokáže změnit, jak dokáže e-shopařům pomoci a až potom vyjmenovat praxi. Když se podíváme do menu, chybí tady stránka O mně. Tyto stránky bývají často nejnavštěvovanější, proto Veronice doporučuji ji tam dát. 

Dále, co tady máme – odkaz na skupiny na Facebooku se otvírají ve stejném okně. Když máme na webu odkazy, které vedou pryč, tak nastavíme otevíraní v novém okně. Nechceme, aby uživatel odešel (i když je to do naši skupiny), protože se chce třeba na něco podívat na webu, uskutečnit další cíl, takhle mu to znemožňujeme.

Přímé odkazy na cizí weby se hodí jen u affiliate projektů, což jsou weby, které mají odkazy (například na doporučení myčky na nádobí) s odkazem na eshop, a pokud si člověk tu myčku koupí, ten web dostane provizi. 

Reference. Jak vidíme, odkazy nejsou proklikávací, protože se jedná o obrázky. Tohle na webu neděláme, prosím. Vždy si text reference zkopírujeme a dáme jako klasický text do webu s funkčním odkazem například na webovou stránku recenzenta. Problém takových recenzí je totiž i na mobilu – nejdou přečíst:

Reference. Jak vidíme, odkazy nejsou proklikávací, protože se jedná o obrázky. Tohle na webu neděláme, prosím. Vždy si text reference zkopírujeme a dáme jako klasický text do webu s funkčním odkazem například na webovou stránku recenzenta. Problém takových recenzí je totiž i na mobilu – nejdou přečíst:

Veronika nemá nastavené otevírání v okně, takže uživatelé na mobilu nemají možnost si přečíst recenzi. 

A jak můžeme vidět, tento text je na mobilu nepřizpůsobený, dlouhá nudle, a slova se zalamují. Opět doporučuji změnit hodnotu textu na mobilu (nepoužívat px – pixely, ale vw – viewport width).

Poslední část webu je patička, neboli footer.

Tady vidíme zase fotku Veroniky, což nedává smysl, když ta stejná fotka je na dva přejetí myší nahoře. Smysl by to dávalo, pokud by měla jinou fotku, a třeba by zapózovala s rukami směřující na kontakty. 

Protože v menu není ani odkaz na Kontakt, což je jedna obrovská chyba, mi v patičce chybí zákonné náležitosti, jako je IČO a zápis. IČO a DIČ má uvedené v Obchodních podmínkách, ale zápis je také nutný a musí být viditelný. 

Dále telefonní číslo není klikací a to stejné platí i u e-mailu. Doporučuji udělat vždy z kontaktů proklik. A to ihned z více důvodů – člověk se může hned prokliknout do své schránky a psát, je to uživatelsky přívětivější a z marketingového pohledu – dokážeme, pokud si to samozřejmě nastavíme v Google Analytics, měřit úspěšnost; například kolik lidí nám za týden zavolá, anebo kolik procent klikne na email, ale nakonec nenapíše. Z toho můžeme vyvodit další možné změny a nápravy. 

Takže to jsme proběhli úvodní stranu, vidíte, že je toho více než dost. Na samotnou strukturu a další stránky se zaměřuji v kurzu.

10% SLEVA NA ONLINE KURZ

Exkluzivně jen pro fanoušky mé stránky jsem přichystala akční kupón 10 % z ceny na kurz Vylepšete svůj web teď hned Připojte se ke skupině i vy a získejte tvar akčního kupónu, který zadáte při objednávce online kurzu.

Jednou za čas budu hledat další weby pro zpětnou vazbu. Dlouhé video dám pro účastníky v kurzu a majiteli webu (jako poděkování za možnost zveřejnění na více kanálech) a zkrácenou verzi na blog a do skupiny.

Chcete získat audit svého webu?

Dříve jsem vnímala dobré weby za důležité. Dnes je vnímám za velmi důležité. Většina podniků se v posledních měsících přesouvá kompletně do online prostoru. Nezpůsobí to jen zvýšení konkurence, ale i změnu chování zákazníků a návštěvníků stránek.

Webová stránka je v tomto roce, ale i v následujících letech, váš obchodník číslo 1. Silný marketingový kanál, kde dochází k propojení vás a zákazníka. Se správně postaveným webem nebudete vyhazovat peníze z okna na propagaci.

Audity webových stránek provádím už řadu let. Mohu pomoci i vám nalézt slabá místa a web vylepšit. Dostanete ode mě konkrétní tipy na nápravu včetně návrhu (wireframe). Pokročilejší balíček nabízí i testování s reálnými uživateli.

Provedu analýzu vašeho webu

Analýzy webů poskytuji pro weby živnostníků a firem, i pro prodejní weby virtuálních produktů. Na eshopy se nezaměřuji.

Přečtěte si také…

Divi Anniversary sleva

Nyní probíhá 20% sleva na šablonu Divi. Získejte ji, dokud akce neskončí. Máte čas do konce dubna 2022. Přemýšlíte, jestli je Divi pro vás vhodná šablona? Možná vám tyto články v rozhodování pomohou: https://hedviga-nosalova.cz/divi-recenze/...

číst více

Najdete tady…

Rubriky v blogu

Vše, co souvisí s podnikáním. Občas sdílím zajimavý příběh a zkušenosti.

Divi využívám pro 99 % projektů mých klientů a mohu ji doporučit každému. Píšu o zajímavých tématech ohledně této šablony.

Články na různá témata týkající se tvorby webu.

Vytvářím si vlastní knihovnu různých kódů, které jsou užitečné pro tvorbu webů.

Slevy a akce

Akce a doporučení na hostingy, šablony, pluginy, nástroje, kurzy. Vše, co se podnikatelům hodí.

Nástroje

Seznam nástrojů pro podnikání a vzdělávání.

Facebook skupiny

Jediná a největší poradna čiště pro Divi na našem území. Jsem moderátorem.

Zajímavé informace ohledně tvorby webu – WordPress, Divi, design.